Тема. Китайська народна казка «Пензлик Маляна». Поетизація мистецтва й уславлення образу митця в казці . Значення фантастичних елементів( 5 клас)
Мета:розширити
кругозір учнів, ознайомити їх з короткими відомостями про Китай, його культуру,з текстом народної
казки; показати силу мистецтва та його вплив на оточуючий світ; вчити аналізу
творі літератури та живопису, аналізувати вчинки героїв; виховувати естетичний смак, потяг до прекрасного і
прагнення долати перешкоди на шляху до
успіху.
Цілі
уроку:
Учні повинні знати:
- зміст казки;
- імена героїв;
- тему та основну думку.
Учні повинні вміти:
-
працювати
з текстом;
-
осмислити
значення праці в житті людини;
-
добирати
цитати на підтвердження своєї думки;
-
прокоментувати
окремі вислови героїв;
-
висловлювати
особисте ставлення до проблем, що порушуються у творі
Випереджувальне
завдання: вдома прочитати китайську
казку «Пензлик Маляна», підготувати повідомлення про Китай
Обладнання: мультфільм « Пензлик Маляна», слайди , китайська класична музика
Тип
уроку: засвоєння нових
знань
Методи,
використані на уроці
1. Пояснювально-ілюстративний
2. Репродуктивний
3. Проблемного виконання
4. Частково-пошуковий
5. Дослідницький
6. Інформаційно-повідомляючий
Хід уроку:
І. Емоційне налаштування
ІІ. Оголошення теми , мети, завдань уроку
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
1 . Слово вчителя (Звучить
китайська мелодія).
« День без праці –
день без їжі», говорить японське прислів’я . Оскільки наша праця розумова, то
день без пізнання нового – це день, що минув марно, залишився без духовної їжі.
Приступимо до праці.
- Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
(Познайомимося з традиціями та культурою Китаю; народною
казкою « Пензлик Маляна»)
А зараз закриваємо очі і немов у передчутті польоту
переносимося
до незвичайної країни – Китаю.
2.Прийом « Я досліджую» ( Робота з
картою світу)
3. Повідомлення учня «Матеріальна
і духовна культура Давнього Китаю
Китайський
народ у давні часи збагатив світову культуру і науку багатьма видатними
відкриттями.
Китай –
батьківщина компаса (ІІІ ст. до н.е.), за допомогою якого ми можемо
орієнтуватись на місцевості.
Китай –
батьківщина паперу (105 р. н.е.). Китайці навіть перші випустили друковану
газету.
Китай –
батьківщина пороху (відомий з Х ст.н.е.), з яким ми повинні бути дуже обережні,
коли маємо справу з піротехнічними виробами.
Китай –
батьківщина шовку. Існував навіть Великий Шовковий шлях, яким цю чудову тканину
вивозили до інших країн.
Китай –
батьківщина чаю. Зараз це найпопулярніший напій у світі.
Високого рівня
досягла астрономія, математика, медицина, техніка.
Ще одна видатна
споруда – Велика китайська стіна (221 – 207рр. до н. е.).
Релігія в Китаї
– переважно буддизм.
Література
Китаю – одна з найдревніших у світі. Від І тисячоліття до нашої ери збереглася
«Шицзин» («Книга пісень») – скарбниця народних пісень, ритуальних гімнів, од.
Народ Китаю складав пісні, легенди, казки, в яких дракон символізував владу, а
фенікс – безсмертя. Ще в давні часи високого рівня розвитку досягли також
образотворче мистецтво, музика, театр.
Це народ
талановитий. Відомо, що один з багатіїв мав у Пекіні сад, де ювеліри створили
штучний виноградник із золота, срібла і коштовних каменів. Майстри виготовляли
чудові художні вироби, відомі у всьому світі: глиняні іграшки, декоративні
вази, віяла, прикрашені узорами скриньки, розшиті різнобарвним шовком панно,
різьблені вироби з кістки слона, з коштовних каменів.
ІV. Вивчення
нового матеріалу
1. Прийом « Довідкове бюро» (
Словникова робота)
Реманент - сукупність
предметів, необхідних для якої – небудь галузі діяльності; інвентар.
Імператор – найвищий
титул монарха.
Мотика - найдавніше
ручне знаряддя для обробки ґрунту у вигляді палиці, звичайно з кам’яним або
металевим клинком.
Панно -
картина.
V. Осмислення
нових знань, умінь
1. Перегляд казки
Ми здійснили
невелику подорож до Китаю і познайомилися з його культурою, ознайомились з
казкою.
2 . Бесіда з елементами цитування
- Ваші враження
від переглянутої казки.
- Що
сподобалось у казці? Чому?
- Як звали
головного героя і чому?
- Про що він
мріяв? Що заважало здійсненню його мети?
- Що вразило
вас в епізоді зі школою і вчителем? Передайте від першої особи відчуття Маляна?
- Які картини
створював юний художник? ( Запис на дошці: птах, риба, реманент, драбина,
білогривий конь, лук, стріли, журавель…)
- Чому Малян
зображує сааме рибок і пташок? ( У Давньому Китаї народилося вчення Фен – Шуй –
«вітер і вода» - це мистецтво і наука про життя людини в гармонії з собою і
оточуючим світом. Тому в китайській казці образи – символи, пов’язані з водою і
повітрям, не випадкові.)
- Як допомагав
пензлик Маляну?
- Що Малян намалював
першим? А чому потім став малювати реманент для селян?
- Назвіть
негативних персонажів казки. З якою метою вони хотіли заволодіти пензликом Маляна?
- Завдяки чому
Маляну вдалося перемогти своїх ворогів?
3. Створення ланцюжка «Шлях героя
до успіху»
Мрія -
праця(вчення)- диво - праця(допомога іншим)- боротьба - успіх
Бесіда:
Які фантастичні елементи зустрічались у казці?
Яку роль
виконують вони у казці?
4. Творче завдання « Я художник»
- Чи хотіли б
ви мати чарівний пензлик? Щоб ви ним малювали?
VІ. Рефлексія « Есе»
- Які риси
характеру притаманні юному художнику?
- Доведіть
прикладами з тексту, що Малян був кмітливий і сміливий хлопець.
- Чому казка
має таку назву? Яку назву казці дали б ви?
- Чому вчить ця
китайська народна казка?
VІІ. Домашнє завдання
Скласти план до
характеристики образу Маляна; намалювати ілюстрації до казки
Тема. О.С. Пушкін. Синтез фольклорних і літературних елементів
у казках О. Пушкіна. Автор,
літературна казка ( 5 клас)
Мета: ознайомити з поняттям «літературна казка», з творчістю
О. Пушкіна – видатного російського поета, шанувальника народної казки;
розвивати навички виразного читання, розширювати кругозір
учнів, формувати вміння творчо осмислювати прочитане;
виховувати естетичні смаки, любов до художньої літератури
Цілі
уроку
Учні
повинні знати:
- факти про дитячі роки письменника;
- зміст поняття «літературна казка»
Учні
повинні вміти:
- навести цікаві факти з життя О. Пушкіна;
- називати казки;
- розрізняти літературні казки від народних;
- висловлювати власне ставлення до прочитаного
Тип
уроку: вивчення нового
матеріалу
Обладнання: портрет О.Пушкіна, збірки казок, ілюстрації до них
Випереджувальні
завдання: підготувати
повідомлення про О.Пушкіна
Сказка ложь, да в ней намек,
добрым молодцам урок
А.С. Пушкин
Хід уроку
І. Мотиваційний етап.
1. Гра «Зіпсований телефон»: учитель, зайшовши до класу,
шепче одному з учнів фразу , той передає її далі учням, останній( хто отримає
телефонограму ) пише фразу на дошці
« Бажаю успіху на уроці»
ІІ. Актуалізація опорних знань
1.Слово
вчителя
- Діти, ви
любите казки?
- Тож
розпочинаємо свою казку:
Не за синіми
морями, не за високими горами, а у Кролевці на горбочку стоїть школа. А у тій
школі є п’ятий кас, де навчаються гарні хлопчики й дівчатка. Чорняві, біляві,
русяві, високі, низенькі, повненькі і не дуже. Якось до їхнього класу завітала
кореспондент журналу “Слово про казку”. Їй захотілося взяти інтерв’ю у дітей з
метою виявлення інтересу до казок та їх знань.
- Що
називається казкою?( жанр усної народної творчості, де розповідається про
вигадані події, які сприймаються як реальні)
- Яка казка називається фольклорною?
Я задоволена вашими відповідями.
Дякую вам. Бачу, вам справді сподобалась казка.
Казок чимало є на світі
Веселих і сумних.
Питання полягає в тому,
Чи можна жити нам без них.
Казка стукає у двері,
Привітаємо її.
І, щоб там не говорили,
Ми впізнаємо її.
2.
Вікторина за казками О. Пушкіна
Прослухайте уривки й скажіть з
яких вони казок:
1)
На девичник собираясь,
Вот
царица, наряжаясь
Перед
зеркальцем своим,
Перемолвилася
с ним:
«Я
ль, скажи мне, всех милее,
Всех
румяней и белее?»
(«Сказка о мёртвой царевне и о семи
богатырях»)
2)
Пошёл поп по базару
Посмотреть
кой-какого товару.
Навстречу
ему Балда
Идёт,
сам не зная куда.
(«Сказка о попе и работнике его
Балде»)
3)
Петушок мой золотой
Будет
верный сторож твой:
Коль
кругом всё будет мирно,
Так
сидеть он будет смирно;
Но
лишь чуть со стороны
Ожидать
тебе войны, <…>
Вмиг
тогда мой петушок
Приподымет
гребешок.
(«Сказка о золотом петушке»)
4)
Жил старик со своею старухой
У
самого синего моря;
Они
жили в ветхой землянке
Ровно
тридцать лет и три года.
Старик
ловил неводом рыбу,
Старуха
пряла себе пряжу.
(«Сказка о рыбаке и рыбке»)
5)
В синем море звёзды блещут,
В
синем море волны плещут;
Туча
по небу идёт,
Бочка
по морю плывёт.
(«Сказка о царе Салтане…»)
Звісно, ці чудові казки добре відомі багатьом із вас ще з
дитинства, є улюбленими для багатьох поколінь дітей.
- А
чи знаєте ви , хто написав ці казки?
ІІІ. Сприйняття й засвоєння нового матеріалу
1.Слово
вчителя
Отже, сьогодні на уроці ми познайомимося з творчістю О.С. Пушкіна – видатного
російського поета, шанувальника народної казки; з поняттям «літературна казка»,
вчитимемось розрізняти літературні казки від народних.
Розгортаємо зошити записуємо число, класна робота та
епіграф уроку.
2.
Рольова гра
Діти, сьогодні до нас на урок завітав сам О. С. Пушкін.
Ви уважно прослухаєте його розповідь і скажете:
- Що особливого було в біографії поета?
- Звідки у Пушкіна такий інтерес до казок?
Саме няня прищепила Пушкіну любов до
російської народної казки. «Та ось цар
схотів одружитися… Підслухав він одного разу розмову трьох сестер. Найстарша
хвасталася, що однією зерниною всіх нагодує, друга – що одним шматком сукна
одягне, а третя – що в перший же рік народить тридцять трьох синів. Цар
побрався з наймолодшою…» - такими оповідками,почутими ще дівчинкою в рідному
селі, Орина Родіонівна розважала свого вихованця.
Вона була не лише природженою казкаркою, а й
неперевершеним знавцем прислів’їв, приказок, народних пісень. Часто з дитячої
кімнати в будинку Пушкіна долинав голос няні, що наспівувала то протяжні й
сумовиті, то запальні й веселі мелодії.
3. Робота над ілюстрацією
У житті Пушкіна
була ще одна талановита оповідачка – бабуся Марія Олексіївна Ганнібал.
Запрошував він часто до себе простолюдинів і
з їх слів занотовував повір′я , казки, пісні. Ці нотатки використовував під час
роботи над своїми творами.
4.Опрацювання поняття «літературна казка»
Зв'язок із фольклором є однією з
найхарактерніших ознак пушкінських казок. Деякі з них споріднені з народним
сюжетом. Наприклад, « Казка про рибака та рибку» суголосна народній казці
«Жадібна баба», « Казка про мертву царівну та сімох богатирів» - з народною
казкою « Чарівне люстерко». Але казки О. Пушкіна – « не поетичний переказ
народної творчості», а « чудесний сплав , де народна творчість невіддільна від
особистої творчості». Це зразок літературної казки.
Літературною називається казка, що написана автором( записують у зошит ).
- Як ви гадаєте, яка буде відмінність пушкінських казок
від фольклорних?
( 1.Вони написані
віршами , які перетворюють казковий світ на справжню поезію.
2.У них ширше
описано людські переживання,
3.Події
відбуваються бурхливіше)
5. Робота з підручником
Зачитування статті
літературна казка с 71-72
1 абзац (читання
мовчки)
- Які твори називають анонімними?
2 абзац (читання
вголос)
- Назвіть
найважливішу подію 15 ст?
3 абзац( читання
вголос)
- Як ви зрозуміли поняття автор?
4 абзац (читання
вголос)
- На чий досвід
спиралися творці літературної казки?
5 абзац(читання
мовчки)
- Чим відрізняються
персонажі літературних казок між собою?
Відкриваємо
підручник на сторінці 74, зачитаємо
перший абзац про себе.
- Яких
письменників,що створювали літературні казки ви запам’ятали?
Фізхвилинка
Фізхвилинка
6. Слово вчителя.
«Руслан і Людмила»
— одна з найулюбленіших моїх казок. Вона схожа на історичну поему. О. Пушкін
цікавився давньоруською історією, й у творі це відчувається.
З перших рядків казки постає перед нами могутній київський князь Володимир, який віддає свою дочку заміж за найхоробрішого воїна Руслана. Руслану заздрять Рогдай, Фарлаф та хан Ратмир, на перший погляд, здається, теж гідні молодці, котрі також кохають Людмилу. Щастя молодих здається безмежним. Однак, коли закохані залишилися самі , невідома сила з рук Руслана вирвала Людмилу й понесла світ за очі.
Дізнавшись про таємне зникнення доньки, князь Володимир свій страшний гнів обрушив на зятя. І тоді Руслан вирушає на пошуки Людмили. Чи зможе головний герой відшукати Людмилу ?
З перших рядків казки постає перед нами могутній київський князь Володимир, який віддає свою дочку заміж за найхоробрішого воїна Руслана. Руслану заздрять Рогдай, Фарлаф та хан Ратмир, на перший погляд, здається, теж гідні молодці, котрі також кохають Людмилу. Щастя молодих здається безмежним. Однак, коли закохані залишилися самі , невідома сила з рук Руслана вирвала Людмилу й понесла світ за очі.
Дізнавшись про таємне зникнення доньки, князь Володимир свій страшний гнів обрушив на зятя. І тоді Руслан вирушає на пошуки Людмили. Чи зможе головний герой відшукати Людмилу ?
А на це питання ви
зможете дати відповідь тоді, коли прочитаєте повністю поему « Руслан і Людмила»
- Які кінострічки та мультфільми, зняті за казками цього
письменника, ви бачили?
- Що вам більше подобається : читати пушкінські казки чи
переглядати їх екранізації?
7. Прослуховування
музичної композиції (3.24)
А зараз давайте прослухаємо музичну композицію до вступу
поеми « Руслан і Людмила»
- Які враження справив на вас музичний твір?
- Які враження справив на вас музичний твір?
Перед вашими очима настінна картина до вступу поеми « Руслан і Людмила»
- Яких героїв
зображено на картині та з яких вони
казок?
- Чому, на вашу
думку, дану картину можна назватти «зібранням» російських народних казок?
- У кінці прологу
автор говорить, що і він «там був», «і мед… пив», «і кіт учений» своїх казок
його вчив. Що це означає? (Це означає, що в душу поета назавжди увійшов
чарівний світ російської народної казки.)
- Чи зможете ви
віднайти сліди Пушкіна на даній картині? ( Біля дуба залишив свій капелюх всім
на згадку)
ІV. Закріплення вивченого матеріалу
1.
Робота над епіграфом
Давайте звернемося до епіграфу уроку.
- Як ви розумієте слова? ( Хоча це вигадка автора, але
вона має повчальний характер)
V. Підсумок уроку
1.Запитання
- Які казки
називаються літературними?
- Як ви зрозуміли
поняття автор?
2. Рефлексія
Учням пропонується
закінчити одне з речень:
- Найяскравішим
моментом на уроці для мене було…»;
- «Казки О. Пушкіна
— це…».
VІ. Оцінювання
Молодець
Активний
Старався
Гарно працював на
уроці
VІІ. Домашнє завдання.
Опрацювати біографію письменника.
Вивчити напам′ять вступ до поеми «Руслан і Людмила».
Скласти питання для вікторини за творчістю О.Пушкіна
За бажанням прочитати поему «Руслан і Людмила»
Тема. Подорож Скруджа різдвяної ночі в часі й просторі як
можливість осягнути своє життя ( 6 клас)
Мета: ознайомити з поняттям різдвяного оповідання та його
особливостями;
формувати вміння аналізувати текст художнього твору;
вдосконалювати навички характеристики літературного героя;
розвивати творчу уяву;
виховувати прагнення до самовдосконалення та повагу до християнських
традицій
Цілі уроку
Учні повинні знати:
- зміст повісті;
- імена героїв;
- тему та основну думку
Учні повинні вміти:
- працювати з текстом;
- осмислити значення Різдва в житті людини, аналізуючи долю Скруджа;
- добирати цитати на підтвердження своєї думки;
- прокоментувати окремі вислови героїв;
- висловлювати особисте ставлення до проблем, що порушуються у творі
Випереджувальне завдання: вдома прочитати оповідання « Різдвяна пісня у прозі»; підготувати
повідомлення про святкування Різдва в Англії, Україні
Обладнання: аудіозапис, слайди
Тип уроку: засвоєння нових знань ( інтегрований урок )
Методи, використані на уроці
1. Пояснювально-ілюстративний.
2. Репродуктивний.
3. Проблемного
виконання.
4. Частково-пошуковий.
5. Дослідницький.
6. Інформаційно-повідомляючий.
Сьогодні я прийшов для того,
щоб сказати, що
ти можеш мати
надію
уникнути моєї долі.
Я допоможу тобі.
Ч. Діккенс « Різдвяна пісня у прозі»
Have a heart. Have a soul.
And you will be
a human at all time.
C. Dickens
І. Емоційне налаштування
1.Слово вчителя
Доля іноді дарує нам чудові
подарунки. Думаю, наша сьогоднішня зустріч – це теж своєрідний подарунок. У нас
є прекрасна нагода добре попрацювати на уроці і отримати від цього задоволення.
ІІ. Актуалізація знань
1. Бесіда
-
Як
називається оповідання Ч. Діккенса, яке ви мали прочитати вдома?
( « Різдвяна пісня у прозі»)
-
Чому
автор назвав твір саме так?(слайд 1)
( Події відбуваються різдвяної ночі. Різдвяні свята особливі. А різдвяні
твори схожі на казку. У них відбуваються фантастичні подорожі, чарівні
перевтілення)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
1.Робота з цитатою з тексту
« Це радісні дні – дні милосердя, доброти, всепрощення. Це єдині дні в
усьому календарі, коли люди, наче з мовчазної згоди, відкривають одне одному
серця»(слайд2)
-
Про
які дні йдеться у висловлюванні
Ч.Діккенса?
2. Метод « Асоціації»
-
Із
якими поняттями у вас асоціюється слово Різдво?
(слайд 3)
Р – родина, радість
І – ікона, іскра
З – зірка, задоволення
Д – діти, диво
В – віра, веселощі
О – очікування
C – cake, church, candle, candy, Christ
H – happiness, heart, help, hope, house, holly
R – Religion, rest
I – icicle, icon, idyll, image, improvement
S – Saint, shine, star
T – tree, thank, tasty, turkey, together, trust
M – magic, merry, marvelous
A – angel
S – supper, snow, silently
- Як бачимо, у вас виникають найприємніші асоціації, пов’язані зі словом
Різдво.
3.Метод «Інсценізація»
Happy Christmas! Christmas bells and Christmas carols called me to visit
you. Do you guess me? I am Mr. Scrooge.
Вчитель світової літератури. Діти, ви впізнаєте нашого гостя?
Вчитель англійської мови.
Dear Mr. Scrooge. All Ukrainian schoolchildren know you well, because
you are visiting Ukrainian schools and meeting our children long time. We are
very pleasant that you visited our school.
ІV. Повідомлення теми і мети уроку
1. Слово вчителя
Сьогодні ми разом з Вами , містере Скрудже, спробуємо зазирнути як у « вашу душу», так кожен і у свою,
постараємось осмислити, як ми живемо і за якими принципами житимемо, куди йдемо
і чого прагнемо?
2. Прийом очікування
- Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? ( слайд 4)
- Про що ви хотіли б дізнатися?
(зачитується учні повинні знати, вміти)
V. Вивчення нового матеріалу
1. Метод « Павутинка дискусії»
(бесіда з елементами дискусії)
- Хто такий Скрудж?( Ділова людина) Яку характеристику дає йому автор? ( Скрудж був справжній «жмикрут»; це був
старий грішник-заздрий, жадний, твердий, як кремінь, але ніяке кресало не могло
викресати з нього благородної іскри, потайний та самотній, як той слимак)
- Опишіть, якою ви уявили контору Скруджа?( Темна, понура, холодна кімната)
Сумні вийшли картини. Мимоволі у читача постає запитання: « Як може людина,
маючи багато грошей, так сумно і нецікаво жити? Навіщо людині гроші?»
- Як би ви відповіли на це запитання?
- Уявіть, що у вас багато грошей, як ви їх використаєте?
Ви задумалися, а Скруджеві воно,
здається, ніколи не спадало на думку. Він твердо знав – гроші потрібно
накопичувати, а навіщо – неважливо.
2. Робота з епіграфом
- Прочитайте епіграф до уроку? (слайд 5)
- Кому належать ці слова? ( Ці слова
належать колишньому компанйонові Марлею. За життя він був дуже схожий на
Скруджа і тепер, після смерті, спокутує свої гріхи)
- Кому вони адресовані? ( Скруджеві)
- З якою метою у різдвяну ніч до Скруджа навідався Марлей?( Застерегти
Скруджа від помилок, які за життя робив Марлей, а після смерті спокутує)
- Чому його ланцюг був «скований» із ключів, колодок, документів та важких
гаманців?( Бо за життя «не було у нього серця»)( слайд 6)
- Як Скрудж ставився до Різдва? ( Не відзначав, не любив, зловісне слово «щедрий»)
(слайд 7)
І тоді Скруджеві явився Дух Минулого Різдва. Милостивий Бог на Різдво дав
йому шанс урятувати свою грішну душу, що скніла на купі грошей.
3. Робота над ілюстрацією « Дух Минулого Різдва» (слайд 8)
- Чи таким ви уявляли Духа Минулого Різдва?
- Зачитайте його опис. Які деталі є найголовнішими в описі? (світло)
- Чому Дух Минулого Різдва нагадує одночасно і дитину і старого діда?
( Це дух минулого, а в минулому всі – діти. Але з часу дитинства пройшло
багато років, тож він ніби постарів).
4. Уявна подорож - гра
Що ж, вирушаймо в подорож!
Від слів: « Вони рушили дорогою. Скрудж упізнав кожний стовп, кожне дерево.
Через деякий час з′явилося й село. Он місток, он церква. Он в′ється річечка. Кілька
коненят бігло підтюпцем, на них їхали хлоп′ята й перегукувалися з другими
хлопцями, що сиділи на сільських візках. Діти були дуже веселі; перегукуючись,
вони сповняли широкі поля такими веселими голосами, що, слухаючи їх, саме
повітря сміялось»
- Що і кого побачив Скрудж у своєму дитинстві?( слайд 9,10)
Рідні місця Школа
« Боже мій, та я ж тут « Самотній
хлопчик, покинутий
Ріс, будучи дитиною!»
своїми близькими»
Розлука з коханою дівчиною
« За неї став «золотий божок»
- Якою була реакція на побачене? ( Він заплакав)
- Чим були викликані сльози? ( Радість, спогади: великі душевні муки за
втраченим; гірки спогади пов′язані з дитинством)
5. Робота над ілюстрацією « Дух
Теперішнього Різдва» (слайд
11)
- Чим особливий зовнішній вигляд Духа Теперішнього Різдва? Знайдіть ключові
слова та прокоментуйте їх? (Очі сяяли яснотою і добром)
Вчитель англійської мови
And now we are going to visit kind and merciful
people. We’ll visit Clerk’s family who works at Scrooge office. We’ll go there
together with a ghost of Present Christmas.
Як живеться родині Кретчитів? (дуже важко)
- Знайдіть у тексті слова, які б
підтверджували, що Кретчитам жилося важко?( Пані Кретчит була вбрана
убого, в сукні двічі перелицьованій;
На Пітерові були страшенно великі батьківські комірці;
Боб одягнений у старе вбрання, позашиване але вичищене
- Чи ображені вони на життя, врешті, на Бога, що їм доводиться жити в таких
умовах? Доведіть ( Вони сприймають все
як належне. Щиро тішаться Днем народження Божого Сина)
- Послухаймо, що говорять Кретчити про Скруджа? (слайд)
- Як ви гадаєте, що подумав Скрудж?( Він задумався над своїми вчинками, бо
похилив голову)
- Чому він запитав, чи житиме крихітка Тім? ( Співчуття)
Вчитель англійської мови
And now let’s listen Tim’s story about Christmas in Great Britain.
6. Повідомлення учнів
англійською мовою « Різдво в Англії» (слайд 12-17)
7. Рольова гра
Історія Тіма
For many British families Christmas is the most
important holiday of the year. Most families decorate their houses with
coloured paper and holly and they usually have a Christmas tree in the front
room. People decorate their houses with holly and mistletoe. Holly is a symbol
of eternal life and mistletoe save houses from thunder and lightning. In the
evening the family will sit down to a big turkey dinner followed by Christmas
pudding. Usually a coin or two are hidden inside the pudding. On the eve of
Christmas children hang their stockings, so that Santa Claus could put presents
into them: oranges, sweets, nuts and if the child didn’t behave properly Santa
Claus can put there a piece of coal.
8.Виконання
учнями колядки «Jingle bells» англійською мовою
Вчитель світової літератури
9. Метод « Знаємо – хочемо
дізнатися – дізналися» (слайд 18-24)
Родина Кретчитів просить розповісти вас про те, як святкують Святвечір і
перший день Різдва у нас в Україні.
В Україні Різдво святкують 7 січня.
Цілий день напередодні Різдва українці готували вечерю і нічого не їли до
вечора, поки не з′являлася перша зоря на небі ( бо саме в цей час народився
Ісус Христос)
На покуті під образами розстеляли чисте сіно, на яке ставили горщик з кутею
та узваром.
Кутя – основна страва Різдва. Варена пшениця з медом і маком, до якої додаються родзинки та волоські горіхи.
Це символ достатку і плодовитості, ідеї спасіння, яку приніс Ісус своїм
народженням.
За традицією на Святвечір мало бути 12 пісних страв: кутя, узвар, горох,
капусник, рибні страви, голубці, борщ, вареники, млинці, каша, пиріжки, гриби.
Після вечері батьки обдаровували дітей, гостей та одне одного грішми й
дарунками, що символізують майбутній достаток й багатство.
Вважалося доброю прикметою, коли на Святу Вечерю приходили одинокі, бідні
люди.
Ранесенько до схід сонця починали ходити хлопчики – віншувальники.
Під вечір ходили ватаги колядників. У текстах колядок оспівувалися
господар, господиня та їхні діти, їм бажали щастя, здоров′я, а в господарстві
щоб були достатки і щедрий приплід.
У цей день всі бажають одне одному щастя. Кожен очікує щасливих змін у
житті. Вважається , що в цей день може статися диво.
10. Робота над відеофрагментом
- Яку істину зрозумів Скрудж у цій сім′ї?
(Головне в сім′ї – не гроші, а теплі людські стосунки)
Тепер відвідаємо племінника Скруджа. Послухаймо, про що говорять у цьому
домі (відеофранмент ).
- Як ви розумієте слова: «його багатство не йде йому на пожиток. Воно й
людям не приносить добра і його не втішає?»
Саме так завершується ІІ строфа (слайд 25).
- З якою метою Ч.Діккенс увів ще двох героїв: хлопчика на ім′я Невігластво
і дівчинку на ім′я Злидні? Навіщо він розповів ще й про Погибель? Чому вони
сидять у Духа під полою?
( Бо навіть Дух не в силі знищити, тобто змінити долю Злиднів і
Невігластва, які є попередженням для людей, зокрема таких, як Скрудж. Якщо вони
не зміняться , може прийти Погибель)
- Чи створила мандрівка Скруджа з Духом Теперішнього Різдва диво?
( Звичайно. Він змінив своє ставлення до святкування Різдва, до свого
племінника. Тепер він здатний радіти, співчувати, хоче бути разом з людьми)
11. Робота над ілюстрацією «Дух
Майбутнього Різдва» (слайд
26)
- Як ви думаєте, чому він саме такий має вигляд?
- Чому видовище Духа майбутніх свят дуже налякав Скруджа?
- Що почув наш герой про себе?
- Чи є хоч одна людина, яка за ним сумує?( Ні. Єдине зрушення од смерті,
була втіха)
- Чи є люди, які радіють його смерті? ( Радіє сім’я боржника)
- Які обіцянки дає Скрудж Духу Прийдешнього Різдва? Знайдіть і зачитайте?
12.Метод « Спрямоване читання»
(від слів «Духу! - скрикнув Скруджа» до слів «з цього
могильного каменю») с.130
- Чи дотримав Скрудж свого слова?
- Як Скруджа спокутує минуле теперішнім і майбутнім?
( Послав індика своєму писареві; зробив дарунок панові поважному(збирачеві
податків), що приходив до нього у контору; сходив до церкви; пішов до свого
племінника на Різдво; добавив зарплату своєму писареві Бобові Кретчиту)
- Яку роль у житті Скруджа відіграли подорожі із Духами?
( Він переродився: став щасливий, як «янгол і веселий , мов школяр»; йому
хотілося жити, радіти і дарувати радість оточуючим.)
VІ. Закріплення знань
1.Слово вчителя
- Today Scrooge is present on our lesson. Please, tell me, can you
forgive him?
Можливі відповіді:
1. Yes, I can.
Because he believed in Christmas miracle.
2. Yes, of
course. Because Scrooge became a kind and honest man.
3. Yes, I can.
He changed and brought some gifts to his friends and relatives.
2.Монолог Скруджа (слайд 27)
I was terrible and bad man. I was cold, indifferent and miserly man. All
people were afraid of me. Nobody talked to me. But I loved myself and money
especially. An accumulation and riches became a sense of my life. A cold and
darkness controlled my soul. A frightful end of my life expected me. But
Christmas is wonderful holiday. Its make a miracle. I could melted away some
ice of my soul. I could set fire of kindness in my heart forever.
(дарує фото)
3. Робота над епіграфом уроку (слайд 28)
Have a heart. Have a soul. And you will be a human at all time.
C. Dickens
Вчитель англ. мови
How do you understand these words?
Можливі відповіді
1. I think every
person must be kindness and generous. We must be easygoing and honest.
2. We must say
each other only nice words and many wishes.
3. The sense of
our life must be our relatives and friends.
4. We have not
to do bad things.
VІІ. Підбиття підсумків
Вчитель світової
літератури
Людина здатна вчитись: на добрих вчинках – якою їй не треба бути , і на
поганих – чого робити не слід( слайд 29)
Прийом «Кошик» (слайд 31)
1. У млинок – кидаємо те, що розважило
2. У смітник – неправильні, на вашу думку вчинки героїв
3. У валізу – чому вчилися, що візьмемо у життя
VІІІ. Рефлексія
- Чи збулися ваші передбачення? (слайд 30)
VІІІІ. Оцінювання
X. Домашнє завдання (слайд 32)
Виписати
цитати до образу Скруджа; написати твір – мініатюру « Що краще жити для себе чи
віддавати тепло іншим?»Оцінювання
Моя участь у роботі класу
Оцініть себе по кожному з визначених напрямів від 0 до 2 балів.
1. Ви брали активну участь у роботі класу
2. Ви вносили вдалі пропозиції, які враховув клас
3. Ви надавали підтримку іншим учням, заохочували їх до роботи
4. Ви висунули цілком нову ідею, що сподобалась іншим
5. Ви вдало узагальнювали думки інших і просували роботу вперед
6. Ви доповідали класу про результати групової роботи
Всього балів
Це гарна, розумна, лагідна, стримана вчителька. Вона любить своїх гомінливих, не завжди слухняних учнів. Основне в її методиці — навчати і навчити. Вона не залякує, вона не підвищує голосу. Любов Володимирівна любить свою мову та літературу, передає цю любов учням. Любов Володимирівна має ту душевну щирість і благородство, які найбільш імпонують людям, які її оточують. Прояв внутрішньої, духовної суті розкривається, насамперед, в її чуйному характері, що становить особливу, неповторну, індивідуальну рису цієї жінки. Ми цінуємо в Любові Володимирівні її гарні вчинки, прагнення зробити добро іншим.
ВідповістиВидалити